דורבן בעקב 2016-03-24T13:36:39+00:00

דורבן בעקב

טיפול ומניעה באמצעות כירופרקטיקה

הדורבן הנו גרם (עצם) הנראה כמו מסמר הבולט מתוך עצם העקב. גרם זה הוא ממש כמו "קוץ בכף הרגל".
כאב הדורבן נוצר עקב עומסי המתיחה הפועלים על הרצועה הפלנטרית שאט אט מושכים את העצם החוצה.
 
כאשר הדורבן נוצר, לרוב הוא גם אינו נסוג ונשאר אתנו לעד. הדורבן (הבליטה הגרמית) אינה הגורם לכאב, אלא הלחץ של גרם זה על הרקמות הרכות. אך אל דאגה ישנו טיפול מניעתי
 כאבי הדורבן די ממוקדים לנקודה בעצם העקב. לחץ על נקודה זו לרוב יגרור תגובה כמו "כן, זו בדיוק הנקודה, פה כואב". 
 
כאבי דורבן מסוגלים להוות מטרד לא פשוט, העלול לא רק לשבש את אורח חיינו הספורטיביים, אלא אף את חיי היום יום. הכאבים הנם שכיחים ביותר המופיעים בכף הרגל ולרוב מתרחשים לאחר דלקת ברצועת קשת כף הרגל ( Plantar Fasciatis). 
 
לרוב כאבי דורבן מתמקדים בתחתית עצם העקב ואף יכולים להתפשט לכל אורך הקשת המדיאלית (האורכית). במקרים קיצוניים, כאבים אלו יכולים להתעצם עד כדי מצב שבו אי אפשר ללכת. ישנם מספר גורמים התורמים להתפתחות הבעיה כשלמזלנו, קיימים גם מגוון של דרכים שמרניות לטיפול בבעיה.
זכרו שוב! הדורבן זו לא הבעיה, זו התוצאה של ליקויים תפקודיים במכאניקה של כף הרגל ולפעמים גם בפעילות הספורטיבית או הנעליים.
 
מדוע זה קורה?
 
הרצועה הפלנטארית (plantar fascia) הנה רצועה התומכת את הקשת המדיאלית של כף הרגל. רצועה זו בנויה מסיבים קולגניים שמטרתה לתמוך את קשת כף הרגל. למעשה רצועה זו משמשת כמעין מיתר של קשת. 
 
בזמן הליכה או ריצה כשכף הרגל נוחתת על הקרקע, הרגל מבצעת פעולת פרונציה (סיבוב פנימה של האמה). פעולה זו חשובה ביותר לתהליך בלימת הזעזועים. בשלב הפרונציה הקשת המדיאלית של כף הרגל קורסת וכתוצאה גם מתארכת כף הרגל. במצב זה, הרצועה הפלנטרית נתמתחת, כשם שמיתר הקשת נמתח, פעולה התורמת לבלימת הזעזועים. כשהרגל עוברת משלב הנחיתה לשלב הדחיפה, המתח שנאגר ברצועה הפלנטרית משתחררת ומשמשת ככוח דחף המניע את גופנו קדימה. 
 
העומסים הפועלים על הרצועה הפלנטרית נאמדים במאות קילוגרמים עם כל נחיתה של כף הרגל ובכל צעד וצעד. בריצה של כשעה עומסים אלו יכולים אף להגיע למאות טונות. בנוסף לעומסים, רצועה זו נתונה תחת תהליך של מתיחה והתארכות, תחת עומס ושחרור המתח תוך כדי התקצרותה. במידה וכף הרגל מתפקדת בצורה תקינה אזי רצועה זו בנויה לשרוד עומסים אלו. אך כאשר קיימים ליקויים בתפקוד כף הרגל, די מהר רצועה זו אינה עומדת עוד תחת עומסים אלו והדלקת מתפתחת. 
 
דלקת ברצועה הפלנטרית היא תגובה לקרעים מיקרוסקופיים בסיבי הרצועה וזהו תהליך הריפוי של הגוף בניסיון לתקן את הנזק. אך מייד כאשר אנו שוב דורכים על הקרקע, שוב מופעלים עומסים על הרצועה ושוב נמתחים הסיבים שהגוף ניסה לתקן. זו גם הסיבה מדוע בעיה זו יכולה להיכנס למסלול "כרוני". ככל שתהליך זה מתמשך, מתפתחת רקמה דלקתית אשר יוצרת רקמה צלקתית המקשיחה את הרצועה ובכך מאבדת הרצועה מגמישותה. במצב זה הכאבים אינם מוגבלים רק לצעדים הראשונים, אלה מתעצמים ככל שאנו עומדים הולכים או רצים. 
 
מבחינה סימפטומטית לרוב הכאבים מופיעים בבוקר בצעדים הראשונים ומתפוגגים לאחר זמן מה. כך גם בריצה, לרוב הכאבים מופיעים בקילומטר הראשון ושוכחים. במצבים חריפים, כתגובה לכאב, שרירי הרגליים עלולים להתכווץ ולהצר את צעדינו. הדרבן היא תופעה נוספת לאותו תהליך.
 
הגורמים התורמים להתפתחות הדרבן ו/או דלקת ברצועה הפלנטרית נובעים לרוב מליקויים בתפקוד כף הרגל המתווספים לליקויים במערכי אימון והנעלה. 
 
הליקויים הנפוצים במבנה ותפקוד כף הרגל 
 
יתר או חוסר פרונציה, פלטפוס, מבנה קשיח של כף הרגל, hallux ridgidus, קיצור בגיד האכילס, רגלי O ו- רגלי X, קיצור תפקודי או קיצור אנטומי של הרגל, נוקשות בשרירי התאומים הסולאוס והדו-ראשי. 
 
 
ליקויים במערכי אימון: ריצה על כביש משופע, ריצה בעליות, ריצה על כריות כף הרגל וחוסר גמישות. 
 
 
ליקויים בציוד: הנעלה לא מתאימה, לרוב נעל גמישה מידי ומדרסים לא מותאמים כהלכה. 
 
טיפול בכירופרקטיקה בשיטת N.S.A מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה ולא רק לחולייה בודדת כפי שנעשה עד היום. הטיפול מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה. המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר, והיציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר. המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה ועוד. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית.