כאבי ברכיים 2016-03-24T12:40:14+00:00

כאבי ברכיים

טיפול ומניעה באמצעות כירופרקטיקה

הרצים, ההולכים, רוכבי האופניים והספינינג שבינכם וודאי סבלו בשלב כזה או אחר מכאבי ברכיים. לא מפתיע. כאבי ברכיים הינם תופעה רווחת בקרב העוסקים בספורט, אלא שזו לא צריכה להיות מנת חלקכם. פעילות נכונה וציוד מתאים לרוב, תמנע תופעה זו.
 
כאבי ברכיים, לרוב מתפתחים על רקע של שחיקה ומאמץ יתר. מפרק הברך, בהיותו המפרק האמצעי בין כף הרגל לגב ולאגן' מושפע משניהם. ואכן שורש הבעיה במרבית פציעות ברכיים אינו כלל בברך, אלה בפרק שמתחתיו, בכף הרגל. ריצה,הליכה ואף רכיבת אופניים הינה פעילות קינמטית סגורה, כלומר העומסים הפועלים על כף הרגל מועברים אל הברך, האגן ועמוד השדרה. 
 
בזמן נחיתת כף הרגל אל הקרקע, העומסים הפועלים על כף הרגל מסוגלים להגיע עד פי 2-4 ממשקל הגוף. באם קיימים ליקויים תפקודיים ומבניים בכף הרגל עומסים אלו עלולים להשפיע ישירות על מפרק הברך ובכל לגרום לשחיקתו. ניסויים מעבדתיים הראו שעד כ- 85% מפציעות ברכיים מקורם בכף הרגל.
 
הברך היא המפרק הגדול ביותר בגופנו, מפרק המחבר את עצם השוק והירך. מפרק הברך מוגדר כמפרק חד-צירי, דהיינו בעל יכולת תנועה רק במישור אחד- המישור החצי, כלומר תנועה של כפיפה ופשיטה בלבד. עקב היותו מוגבל לתנועה במישור החצי בלבד, יתקשה מפרק הברך לעמוד בעומסים במישור הסיבובי או החזיתי ומכאן נובעות לא מעט מבעיות הברכיים. שלא כמו מפרקים אחרים הבנויים עם משטחים כעורים וקמורים המקנים יציבות לפרק, משטחי מפרק הברך שטוחים למדי ולכן לא יציבים. מה שמקנה לברך את היציבות אלו הם השרירים והרצועות.
 
הליקוי הנפוץ ביותר הגורם לשחיקת הברך נובע מפרונציה יתר של כף הרגל. פרונציה, הינה תהליך שבו כף הרגל מתגמשת ומגלגלת פנימה וזאת כדי לספוג את העומסים המופעלים על כף הרגל בזמן הליכה או ריצה. תהליך הפרונציה נחוץ ביותר במניעת פציעות, אך בחלק מהאוכלוסיה קיימים ליקויים מבניים העלולים לגרום ליתר, או מנגד- לחסר פרונציה.
 
במצב של יתר פרונציה, גלגול יתר של כף הרגל יגרום לסיבוב עצם השוק פנימה ובכך יגרום לשחיקת הברך. במצב זה יש לבדוק התאמת נעלי הליכה או ריצה עם בקרת תנועה. באם אינכם מצויים בסוגים השונים של נעלי ריצה אז רצוי להגיע לחנות מקצועית היכולה לספק נעליים מתאימות. באם נעליים לא פתרו את הבעיה יש לבדוק נחיצות התאמת מדרסים לפי מידת גבס.
 
טיפול בכירופרקטיקה בשיטת N.S.A מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה ולא רק לחולייה בודדת כפי שנעשה עד היום. הטיפול מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה. המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר, והיציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר. המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה ועוד. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית.