כאבי גב 2016-03-24T12:17:23+00:00

כאבי גב

טיפול ומניעה באמצעות כירופרקטיקה

כאבי גב זה מזמן קיבלו את מעמדם כבעיה השכיחה ביותר בעולם המערבי שבגינה אנו מגיעים לרופא או לקבלת טיפול. בכל הנוגע לבעיות גב, האוכלוסייה מתחלקת לאלה שסבלו ולאלה שיסבלו. כאבי גב הינם הגורם מספר אחד להיעדרויות ממקום העבודה, ומהווים נטל כלכלי כבד למערכת הבריאות והביטוח הלאומי. אם בעבר חשבנו שכאבי גב הינם נחלת גיל הזהב, כיום המספרים מצביעים על עליה מדאיגה גם בקרב אוכלוסיית הילדים.
 
התורמים העיקריים לכך הם עלייה ברמת המתח ובשעות הישיבה. אז האם באמת נועדנו לחיות עם כאבי גב? האם יש פתרון לבעיה? הפיתרון לבעיית הגב אינו טמון בטיפול כזה או אחר בשיכוך הכאב, שלפעמים חשוב באופן נקודתי, אלא בהבנת הגורמים ונקיטת צעדים למניעת התופעה.
נכון, כאבי גב אינם נחשבים כבעיה מסכנת חיים, וכשהכאבים מופיעים לא המערכת הרפואית ולא הסובלים נכנסים לפאניקה. אך לאלה הסובלים התמונה ידועה, כאבי גב יכולים להשבית את החיים, לפגוע באיכות החיים, לנטוע בנו חשש כבד ובכלל תחושה של מוגבלות.
 
כאבי גב יכולים להופיע או באופן אקוטי, "ד"ר, אף פעם לא כאב לי הגב, רק התכופפתי להרים משהו והגב נתפס", או ככאבים קלים המתפתחים ומחריפים בהדרגה "זה התחיל במחושים קלים וחשבתי שזה יעבור".
כשאנו חשים כאבי גב אנו פונים להיבדק ולבדוק מה בדיוק התרחש. עד לפני פיתוח ה-CT הדיאגנוזה לכאבי גב הייתה "כאבי גב", פשוט כך. כיום, בעידן ה-CT וה- MRI לכולם יש פריצת דיסק. אך אין ולו מחקר אחד מהימן שמראה על קשר בין פריצת דיסק לכאבי גב. מחקרים מראים שבקרב אוכלוסיה א-סימפטומטית שמעולם לא סבלה מכאבי גב נמצאו פריצות דיסק ואף בדרגה קשה בקרב  70% מהאוכלוסייה. 
 
כאבים בכלל וכאבי גב בפרט מתפתחים כתוצאה מעומסים מכאניים, כימיים ועומסים רגשיים\מנטאליים.
עומסים מכאניים נגרמים לרוב כתוצאה מיציבה לקויה. יציבה כפופה גורמת להטיית הגוף ואלו שרירי עמוד השדרה הנאלצים להימתח כדי למנוע את נפילת הגוף. עומסים אלו הינם יום יומיים ויוצרים עומסים מצטברים לאורך חודשים ושנים. ישיבה הינה ה"סרטן" של עמוד השדרה ויוצרת עומסים גבוהים במיוחד על עמוד השדרה.
מה גם שישיבה גורמת לניוון שרירי הגב. עומסים מכאניים יכולים גם להצטבר כתוצאה מסחיבת ילקוטים, שינה על מזרן לא נכון, חשיפה למזגן, תאונות דרכים וחבלות. אט אט מצטברים העומסים על שרירי וחוליות עמוד השדרה עד ה"קש ששבר את גב הגמל".
תחת עומסים כימיים נכללים לא רק התזונה, אלה גם כל הרעלים שאנו נושמים. עשן, גזים, פיח ומרבית הכדורים (תרופות) הינם חומציים ביסודם וחומציות יתר גורמת להתקשחות השרירים. מחקרים מראים שגם החיסונים שאנו מקבלים יכולים לגרום לספזם בשרירי עמוד השדרה שאת השלכותיהם אנו רואים גם לאחר עשרות שנים.
 
לרוב אין אנו מקשרים ואף מתכחשים בצורה נמרצת בין עומסים רגשיים\מנטאליים לכאבי גב. אז כיצד בדיוק עמוד השדרה מתנהג כשאנו כועסים? כשאנו במתח? האם הוא רפוי או מכווץ? עומס מכאני לרוב גורם לתגובה מקומית, לעומתו בעומס רגשי הגורם לתגובה מערכתית – כל שרירי עמוד השדרה מתקשחים. עומס מכאני נפסק שאנו הולכים לישון, עומס רגשי נכנס איתנו למיטה. בגלל היחס האנטומי בין חוט השדרה (מערכת העצבים) ועמוד השדרה קיים יחס ישיר למצבנו הרגשי\מנטאלי.
 
מה שלא יהיו התורמים והגורמים לעומסים על עמוד השדרה בסופו של דבר כשהגב תפוס זו מערכת העצבים שפוקדת על השרירים  להתכווץ.  כשהגב מכווץ זה יכאב! כיווץ שרירי הגב הינה פעולת הגנה מפני מניעת נזק בלתי הפיך לחוט השדרה. כמו הפקק שקופץ כשיש עומס ומתח על מערכת החשמל בבית.
ההבנות העכשוויות בכל הנוגע לכאבי עמוד שדרה שזה לא לחץ עצבי, אלה מתח בחוט השדרה. מתח במערכת העצבים לא רק שגורם לכאבי גב אלא גם לכאבי ראש, סחרחורות, בעיות ראיה ושמיעה, בעיות מערכת העיכול והחיסון, ובמגוון של בעיות נוספות. 
 
טיפול בכירופרקטיקה בשיטת N.S.A מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה ולא רק לחולייה בודדת כפי שנעשה עד היום. הטיפול מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה. המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר, והיציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר. המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה ועוד. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית.