כאבי צוואר 2016-03-24T12:01:47+00:00

כאבי צוואר

טיפול ומניעה באמצעות כירופרקטיקה

שכיחות כאבי הצוואר בעולם המערבי נמצאת בעליה מתמדת.
במרבית המקרים כאבי הצוואר אינם פורצים בצורה אלימה כמו בגב התחתון, אלא מצטברים באופן הדרגתי וכתוצאה אנו נוטים להתעלם מהם ולהזניחם. בשל הקשר האנטומי בין חוליות הצוואר לגזע המוח ומוצא חוט השדרה, למתח צווארי עלולים להיות השפעות מערכתיות על בריאותנו.
 
התורם העיקרי להתקשחות הצוואר נובע מעומסים הנגרמים עקב המעבר לעבודה בישיבה – נהיגה, מחשב, קריאה וכתיבה והשימוש בטלפון. בנוסף, מרביתנו אף נוטים לצבור מתח באזור זה כתגובה למצבים רגשיים- מתח, כעס.
 
עמוד השדרה הצווארי מורכב מ- 7 חוליות כשהעליונה, הנקראת אטלס, תומכת את הגולגולת. מבנה חוליות הצוואר מאפשר חופש תנועה רב כשיציבותו מתאפשרת על ידי שרירים רבים העוטפים את הצוואר. עצבים רבים וכלי דם קריטיים עוברים בתוך ומסביב לחוליות הצוואר. לעצבים העוברים מסביב לחוליות הצוואר תפקיד חשוב בוויסות שיווי המשקל, היציבה, הראיה ועוד פעולות חשובות אחרות. מכאן אנו רק מתחילים להבין את חשיבות בריאותם של חוליות הצוואר.
"גלישה צווארית" מהווה את הגורם מספר אחד למתח צווארי ונמצא בכ- 90% מהאוכלוסייה. במצב זה הצוואר מכופף, גולש קדימה ובעקבותיו גם הראש. מכיוון שהראש שוקל כמעט כמו כדור באולינג, כ- 10% ממשקל הגוף, כל תזוזה של הראש ממרכז הכובד תיצור מומנט על חוליות הצוואר.
 
במבט מהצד, האוזן אמורה להיות בדיוק מעל הכתף, אך ברובנו הראש כפוף קדימה. תזוזת  הראש ב- 2 ס"מ יכולה ליצור עומס של 5 ק"ג על שרירי הצוואר המצטברים לאורך כל שעות היום. כתגובה, מערכת העצבים תעביר פקודת התכווצות לשרירי הצוואר כדי למנוע את נפילת הראש מטה. אט אט שרירי הצוואר מתקשחים, חוליות הצוואר נשחקות ונוצר מתח בחוט השדרה. מתח זה יכול לגרום לכאבי צוואר, כאבי שכמות וכתפיים, תחושת נימול לידיים, כאבי ראש, כאבי לסת, סחרחורות (ורטיגו), בעיות ראיה ואף קושי נשימתי.
 
"גלישה צווארית" הינה תוצאה של הרגלי עבודה ויציבה קלוקלים. זה מתחיל מהרגלי הקריאה והכתיבה אצל ילדים כשהראש כמובן כפוף מטה; מול מחשב, נטיית הראש לרוב היא קדימה; בנהיגה הראש נטוי קדימה והכתפיים מכווצות בשל אחיזת ההגה והדריכות בנהיגה; לכל זה נוסיף גם את הרגלי השימוש בטלפון ובפלאפון כשהראש לרוב כפוף הצידה. ואם לא די בכך, אז גם הרגלי שינה וכרית לא נכונה אף הם יכולים לתרום לעומסים על הצוואר המסכן.
 
בעיות צוואר יכולות להתחיל כבר בתהליך הלידה כשנאלצים למשוך את הראש וכתוצאה הצוואר ה"רך" נמתח קשות. תינוקות העושים את צעדיהם הראשונים מן הסתם נופלים לא פעם. מחקרים מראים שתינוקות נופלים על הראש. חבלות מעין אלו יוצרות נזקים שלרוב אינם מתבטאים מיידית בכאבים או מוגבלות. אך יתכנו ביטויים סימפטומטיים אחרים -בעיות ראיה, כאבי ראש, שלרוב איננו קושרים לנזקים אלו.
 
חבלות כמו נפילות מאופניים ותאונות דרכים- "צליפת צוואר שוט", יכולות ליצור נזקים, שלא נצפים בצילומי רנטגן מיידית לאחר התאונה. אך שבועות ואף חודשים לאחר מכן מתחילים לחוש בתופעות החבלה. זאת מכיוון שהנזק הנגרם לרקמות הרכות – שרירים, רצועות, דיסק וכלי דם ונזקים מסוג זה אינם נצפים בצילומי רנטגן.
בנוסף לעומסים הפיזיים רובנו נוטים "להקשיח את השכמות" כתגובה למתחים רגשיים, ומסתובבים רוב שעות היום כשהכתפיים משוכות כלפי מעלה. כדי למנוע מצב זה בצעו תרגילים לשחרור הכתפיים- הניעו את הכתפיים מעלה מטה ובצעו סיבובי שכמות. הכתפיים אמורות להיות תלויות ומשוחררות, כמו חולצה על קולב. בנוסף שימו לב לאופן בו אתם אוחזים בעכבר המחשב, גם כאן הנטייה למשוך את הכתף מעלה.
הימנעו מהצמדת הטלפון בין הכתף לאוזן או כיפוף הצוואר הצידה תוך שיחה בנייד. הרגלים אלו מצטברים לדקות ולשעות של עומסים על שרירי וחוליות הצוואר.
במהלך היום וודאו לבצע תרגילים פשוטים, תוך כדי ישיבה, לשחרור מתחים מהצוואר- הטיות וסיבובי צוואר. במקרה של הרגלי עבודה הגורמים לכפיפות הראש, יש למתוח את הראש אחורנית תוך שילוב ידיים מאחורי הגב.
בשינה מומלץ לישון על הגב עם כרית התומכת את שקע הצוואר או על הצד עם כרית המאפשרת תנוחת ראש וצוואר מאוזנת, בהמשך ישר לעמוד השדרה.   
אומנם "עם קשה עורף" אנו אך אל תקלו "ראש" בכאבי ומחושי צוואר ולו גם הקלים ביותר. ליכולת ההסתגלות לכאב יש מחיר שלא תמיד אנו מסוגלים לאמוד ועם הצוואר לא כדאי לקחת סיכון. וודאו לבדוק את הצוואר ואת יציבתכם!
 
טיפול מהפכני בכירופרקטיקה N.S.A מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה ולא רק מחולייה בודדת כפי שנעשה עד היום. הטיפול מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר.
הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה.
 
שיפור בכאבים
המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר והלחץ מהדיסק (פריצה) משתחרר. היציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: כך גם הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר.
 
ירידה במתח
המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה וכו. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית. גמישות חוט השדרה תאפשר לך גמישות בחיים.
 
מטופלים מדווחים על ירידה והקלה משמעותית ב: כאבי ראש, מיגרנה, סחרחורות, ורטיגו, טיניטוס. כמו כן הקלה בכאבי פרקים, פיברומיאלגיה (כאבי שרירים) ושיפור בתפקוד ומערכת העיכול. ירידה ברמת המתח, עצבנות ודיכאון.
ובכלליות תחושה של רוגע ושלווה.