כאבי ראש 2016-03-24T11:58:48+00:00

כאבי ראש

טיפול ומניעה באמצעות כירופרקטיקה

אם אתם סובלים מכאבי ראש אתם לא לבד. כולם סובלים מכאבי ראש מפעם לפעם. אך לפעמים הכאבים עלולים להתעצם לרמה כזו העלולה להשבית אותנו מכל יכולת לתפקד ובמצבים חריפים אף עלולים להימשך ימים, שבועות ואף חודשים. עד כ-90% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מתופעה זו.
 
כאבי ראש אינם הבעיה, אינם המחלה, אלא סימפטום, תגובת הגוף לעומסים הפיזיים, הכימיים והמתחים הנפשיים. על אף שהתחושה שה"ראש מתפוצץ", הבעיה כלל אינה שם אלא נובעת ממקור אחר. הטיפול הכימי, כדור, יכול להקל לפעמים בכאבים אך אינו הפתרון ותלות יתר בו עלולה, כשלעצמה, לגרום לכאבי ראש ואף להחרפתם ובנוסף, לגרור תופעות לוואי לא רצויות.
  
כאבי ראש יכולים לסחוט אותנו פיזית ונפשית, וכשהם מופיעים מה אתם עושים? עוצמים עניים ומנסים לנוח? מעסים, לוחצים על הראש? או רצים לארון התרופות? כיום ישנן שיטות טיפול טבעיות יותר ובעזרת שינויים באורח חיים ותזונה ניתן להקל ואף למנוע אותם. לרוב הפתרונות הטבעיים מתייחסים לשורש הבעיה ולא רק לכאב עצמו.
מגוון של מחקרים מצביעים שהטיפול הכירופרקטי נמצא יעיל ביותר להפגת כאבי ראש.
 
 
ישנם סוגים שונים וגורמים רבים לכאבי ראש וכדי שנדע כיצד לטפל בבעיה באופן יסודי יש להבין את התופעה. הגורמים השכיחים לכאבי ראש נובעים משינויים בזרימת הדם למוח, לחץ במערות הסינוסים ומתח שרירי צווארי שהוא גם הגורם השכיח ביותר. 
 
מיגרנה מופיעה לרוב כתוצאה משינויים בזרימת כלי הדם למוח ונגרמת כתוצאה מגירויים כימיים (ריחות, רעלים, שוקולד, חלב, קפה), שינויים הורמונאליים (מחזור), חשיפה לרעשים ואור ומתח. מיגרנה מלווה במחושים קשים הקאות, סחרחורות רגישות לאור ויכולה אף להימשך מספר ימים.
 
כאבי ראש מקצביים (Cluster Headaches) הינם נדירים ביותר. כשמם, כאבי ראש מקצביים מופיעים ככאבים עזים בתדירות של מספר פעמים ביום. כאבים אלו יכולים להימשך שבועות ואך חודשים. לרוב הכאב הוא חד צידי, מעל ארובת העין, ברכות, מלווה בהזעה, דמעות וגודש באף.
 
כאבי ראש סינוסיטיים נובעים מלחץ במערות הסינוסים. כשהלחץ במערות עולה, אם עקב הפרשת יתר או חסימה בתעלות הסינוסים כאבי ראש יתפתחו. לרוב הגורמים לכך הם רגישות למזונות אלרגניים המגבירים את יצור הלחה. אך גם חשיפה לרעלים, עשן כימיקאלים יכולים לתרום לתופעה זו. 

כאב ראש צווארים (Cervicogenic\tension Headaches) הינם השכיחים ביותר ונובעים ממתח בשרירי הצוואר ומעומסים מכאניים על חוליות הצוואר. כאן הכאב יותר עמום ומתפשט ולרוב מופיע באזור העורפי, בצידי הרכות או מעל העניים. ספאזם שרירי וסובלוקסציה (ליקוי תנועתי) בחוליות עמוד השדרה הצווארים  יוצרים לחץ על עצבי וגורמים לכאבי ראש.
כאבי ראש מסוג זה נגרמים כתוצאה מיציבה לקויה כמו הטיית הראש קדימה הגורם להתקשחות שרירי הצוואר. ארגונומיה והרגלי עבודה קלוקלים, כמו ישיבה מרובה מול מחשב, שימוש בטלפון, נהיגה וקריאה כשהראש כפוף מטה. בנוסף, במצבים אלו לרוב הצוואר נמצא במצב סטטי דבר המאט משמעותית את זרימת הדם לאזור וכתוצאה מצטברות חומצות בשריר התורמות עוד יותר להקשחתם. אף חבלות כמו, נפילה מאופניים, נדנדה, תאונת דרכים (צליפת צוואר שוט) יכולות לגרום לתגובה ספסטית של שרירי הצוואר ולליקויים מכאניים בחוליות הצוואר, גם אם החבלה הייתה לפני חודשים ואף שנים.
 
תחת קטגוריה של כאבי ראש צווארים נכללים גם כאבי ראש הנגרמים כתוצאה מבעיות במפרק הלסת אם כתוצאה מחריקת שיניים או אף כתוצאה מטיפולי שיניים הגורמים לשינויים במנשך. אף ליקויים בהתאמת עזרי ראיה כמו משקפיים יכולים לגרום ללחץ צווארי וכתוצאה לכאבי ראש. 
 
 
הטיפול הכירופרקטי נמצא יעיל מאוד בפתרון תופעת כאבי הראש זאת מכיוון שהטיפול מתמקד בהסרת המתחים החולייתיים והשריריים מעמוד השדרה ובכך מאפשר את שחרור המתח העצבי.
 
במחקר מקיף שנעשה בשנת 2001 ב-DUKE UNIVERSITY השווה את יעילות הטיפול בכאבי ראש בין סוגי טיפול שונים מצא שהטיפול הכירופרקטי נמצא כיעיל ביותר לא רק במתן הקלה מיידית אלא גם לאורך תקופה ממושכת יותר.
 
בנוסף לטיפול עצמו יש לבצע מספר שינויים בהרגלים ובאורח החיים וזאת כדי למזער את העומסים.
בתחום התזונה המאכלים הידועים כתורמים לכאבי ראש: שוקולד, קפה, סוכר (אף שלפעמים הם יכולים להקל על כאבי הראש), מוצרי חלב ובעיקר גבינות קשות, אלכוהול, רוטב סויה וחוסר בנוזלים. חוסר סדירות בזמני הארוחות גם הוא נמצא כתורם להתפתחותם של כאבי ראש. יש להיוועץ עם תזונאי לנטילת תוספים כמו מגנזיום, קומפלקס B, חרצית ומנטה והגברת השתייה תמיד מועילה.
 
אם אתה מאלו שיושבים שעות ארוכות מול המחשב או מבלים בנהיגה יש לבצע תרגילי מתיחות לשרירי הצוואר והכתפיים. חשוב ביותר לבדוק את היציבה ובעיקר את מנח הראש ביחס לעמוד השדרה. רבים הם הילדים והאוכלוסייה הבוגרת הסובלים מלקויי יציבה שבו הראש כפוף קדימה ו\או הצידה. במצב זה יש לבצע תרגילים לשיפור היציבה ולשינויים ארגונומיים בעמדת העבודה.
 
טיפול בכירופרקטיקה בשיטת N.S.A מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה ולא רק לחולייה בודדת כפי שנעשה עד היום. הטיפול מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה. המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר, והיציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר. המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה ועוד. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית.