מעי רגיז וקוליטיס 2016-03-24T13:09:05+00:00

מעי רגיז וקוליטיס

טיפול ומניעה באמצעות כירופרקטיקה

מעי רגיז או IRRITABLE BOWEL SYNDROM -IBS הינם תסמונות המתבטאות במגוון של מיחושים כמו: כאבי בטן, עוויתות, עצירות\שלשולים לסירוגין, גזים או תפיחות הבטן, יציאות קשות או רכות המלוות בהפרשה של ריר. הכאבים מופיעים בבטן התחתונה ולרוב בין הארוחות. הגורמים למעי רגיז מקורם בשיבושים בקשר העצבי- הורמונלי בין מערכת העצבית ומערכת העיכול. מערכת העצבים האוטונומית, היא זו ששולטת על מערכת העיכול. אך גם, גירויים ממערכת העיכול אף הם משפיעים על תגובות מערכת העצבים בפעילות מערכת העיכול.
 
לאחר ארוחה, עד כ- 80% מהדם משונע אל מערכת העיכול לצורך עיכול וספיגת המזון. כשקיים מתח במערכת העצבית, מערכת העיכול מאיטה או אף מפסיקה את פעילותה. מתח גורם לשינוע הדם אל הרגליים ומפסיק את זרימת הדם אל מערכת העיכול. כך קורה, שלאחר ארוחה, המזון "יושב" במערכת העיכול אך אינו מעוכל או נספג. מצב זה יכול ליצור לדלקות בדפנות המעי הדק, לגזים ולכאבים.
 
כיום, המדע מודע לעובדה שכשם שלכל אדם ישנה טביעת אצבע ייחודית כך גם בכל אדם קיימת ייחודיות ברמה הביוכימית. בכל אחד ואחת קיימות רגישויות למזונות שונים. צריכה של מזונות מסוימים עלולה ליצור גירויים בריריות המעי הדק ובכך לגרום לתהליכים דלקתיים.
 
מתח, לחץ, חרדה, אף הם נמצאו כגורמים המשפיעים על תפקודה של מערכת העיכול. הביטוי "יש לי הרגשת בטן" או "אני מחזיק הכל בבטן" מבטא מצב שבו אנו אוגרים חלק נכבד מהמטענים הרגשיים. מתח זה משבש את התפקוד ההורמונלי-עצבי של מערכת העיכול.
 
הטיפול במעי רגיז חייב להיות משולב. הטיפול מחייב הערכה תזונתית ואיתור מזונות הגורמים לגירויי מערכת העיכול. שינוי באורח החיים והקניית כלים להתמודדות עם מתח ומצבים המעלים את המתח הרגשי.
 
טיפול בכירופרקטיקה בשיטת N.S.A מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה ולא רק לחולייה בודדת כפי שנעשה עד היום. הטיפול מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה. המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר, והיציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר. המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה ועוד. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית.