פריצת דיסק 2016-03-24T12:16:08+00:00

פריצת דיסק

טיפול ומניעה באמצעות כירופרקטיקה

שאלה מאוד שכיחה בקרב הציבור בכלל ובקרב ספורטאים בפרט המאובחנים עם פריצת דיסק: האם אני יכול להמשיך להתאמן? ואיזה סוג של אימונים מותר לי? שאלות אלו מקבלות משנה תוקף בעיקר לאור המלצות  מרבית הרופאים להפסיק כל פעילות ברגע שפריצת דיסק אובחנה. הבדיקה השכיחה לאבחון בעיות עמוד שדרה, ובעיקר פריצת דיסק, הינה צילום CT.
 
אך האם יש כלל ביסוס מחקרי לכך שפריצת דיסק אכן הינה הגורם לכאבי גב? כי פריצת דיסק קיימת גם בקרב אוכלוסייה א-סימפטומאטית (שלא סובלים מכאבים) ובנוסף, לאחר חלוף כאבי הגב הפריצה עדיין קיימת. האם ההנחיה הגורפת על  מנוחה מפעילות ספורט זו ההמלצה הנכונה לכאבי גב? נהפוך הוא, מחקרים מראים שכאבי גב מחלימים תוך כדי פעילות גופנית מתונה ומחריפים במנוחה מוחלטת. מאמר זה אם כך יעסוק וירחיב במיתוס של "פריצת דיסק" והשלכותיו על אורח חיינו ופעילות הספורט בפרט.
 
האנטומיה של הדיסק
הדיסק הינו רקמה סחוסית המשמשת כרפידה בין חוליות עמוד השדרה. הדיסק בנוי מרצועות טבעתיות, בדיוק כמו טבעות בצל, כשבמרכזן מצוי חומר דמוי ג'לטין המשמש כמו נוזל שמן בבולם זעזועים הידראולי. תפקיד הדיסק הוא למנוע את שחיקת החוליות, לבלום זעזועים בין חולייתיים ולשפר את גמישות וטווח תנועת חוליות עמוד השדרה. עמוד השדרה, בהיותו ציר השלד בפלג גופנו העליון עומד תחת עומסים רבים. עומסים אלו, ראשית, נובעים מעצם העובדה שחוליות עמוד השדרה ובעיקר חוליות הגב התחתון נושאות את משקל פלג גופנו העליון.
 
בנוסף, ליקויים באורח החיים ובעיקר יציבה לקויה, ישיבה ,נהיגה מרובה ועומסי אימונים ובעיקר רכיבת אופניים יוצרים לחצים על עמוד השדרה. עומסים אלו מעלים את הלחץ התוך דיסקי ואט אט שוחקים את הטבעות ההיקפיות. כשמספר טבעות נקרעות נוצר בקע דיסק. בלט דיסק נוצר כשהלחץ בתוך נוזל הדיסק מתעצם ונוצרת בליטה בהיקף הדיסק. פריצת דיסק זה השלב הבא בתהליך שחיקת הדיסק וזה מצב בו הנוזל התוך דיסקי פורץ החוצה.
 
מרביתם המכריע של פריצות הדיסק מתרחשות אחורנית, דהיינו לכיוון הגב, או ישירות אחורנית או אחורנית והצידה. החשש בפריצות דיסק הוא מלחץ העלול לפגוע בחוט השדרה או לעצבי חוט השדרה הנמצאים בסמיכות לדיסק.
הבדיקה השכיחה לאבחון פריצת דיסק הינה צילום CT. צילום CT פורס את עמוד השדרה, כמו פרוסות נקניק, ואז ניתן לצפות במבט על אל תוך תעלת עמוד השדרה ומבנה הדיסק. צילום זה חושף אותנו לקרינה מאוד מוגברת, עד  פי 700 מצילום רנטגן. לעומתו, צילום MRI אינו חושף אותנו לקרינה אך עלותו יקרה יותר. במרבית כאבי הגב אין שום הצדקה קלינית לצילום CT.
 
הסטטיסטיקה
 
כשהגב כואב הדבר הראשון שעולה לנו בראש זה "פריצת דיסק". אנו מקבלים הפניה לצילום וכמובן הצילום מעיד על בלט, בקע או פריצת דיסק וכמובן האבחנה בהתאם. אך האם באמת יש קשר בין פריצת דיסק לכאבי גב? אם כן, אין לו ואף מחקר אחד מהימן שמעיד על הקשר בין פריצת דיסק לכאבי גב. מחקרים מראים שבקרב אוכלוסיה שמעולם לא סבלה מכאבי גב שכיחות הממצאים המעידים על נזקים לדיסק (בקע, בלט או פריצה) מגיעים עד כדי 60-70%. מצד שני, מטופלים המגיעים עם כאבי גב וממצא של פריצת דיסק , לאחר מספר טיפולים הכאב חולף ופריצת הדיסק עדיין קיימת.
 
אכן, פריצת דיסק מעידה על נזק למבנה האנטומי של הדיסק, מה שמעיד על ליקויים ביומכניים בתפקוד החוליות ושרירי עמוד השדרה. אך בין הממצא, פריצת דיסק לבין כאבי גב, אין קשר, לפחות לא על סמך המחקרים. מרבית פריצות הדיסק  מתרחשות ללא שום תגובה סימפטומאטית מיידית. 
 
"יש לי הקרנות לרגל"  
                                       
"יש לי כאבים המקרינים לרגל וה-CT מראה על פריצת דיסק".  מרביתם של כאבי הפרסטזיות, כאבים המוקרנים מהגב או מהאגן אל הרגל,מקורם משרירים ורקמות רכות. שרירים, ובעיקר שרירי האגן והעכוז, הנתונים תחת עומסים מפתחים קשריות שריר, TRIGGER POINT. קשריות שריר יכולות לגרום לכאבים המוקרנים לאורך הרגל  המדמים כאבים נירופטיים, דהיינו שמקורם מלחץ עצבי. מרביתם של כאבי הגב המקרינים לרגל נפתרים בטיפול יעיל המשחרר את הקשריות, הפלונטרים, השריריים.
 
אכן ישנם מצבים, אומנם שכיחים פחות, בהם פריצת הדיסק גורמת ללחץ ישיר על שורשי העצבים השדרתיים. אך גם תפיסה זו מוחלפת בתפיסה עדכנית יותר המצביעה על כך שהבעיה למעשה נובעת ממתח לאורך כל חוט השדרה. כשחוט השדרה נמתח, נמשכים גם כל העצבים המסתעפים ממנו, ובמקום בו אין לעצב את מרחב התמרון, כמו במצב של פריצת דיסק המצר את התעלה בה עובר העצב, העצב נלכד, וכך למעשה נוצר הלחץ על העצב ולא ישירות על ידי הדיסק. עצב הרבה יותר פגיע למשיכה מאשר ללחץ.  עצב הנתון לעומס משיכה של קילוגרם בודד יינזק באופן משמעותי מאשר 30 קילוגרם של לחץ ישיר. העצב בנוי לעמוד תחת לחץ הרבה יותר מאשר משיכה.
 
 
המחקר המקיף והרחב ביותר שנעשה על כאבי גב ניסה לראות האם ניתן לחזות את הגורמים להתפתחות בעיות גב. זה לא היה פריצת דיסק, זה לא היה עקמת, זה לא היה תת-פעילות או פעילות יתר וזה לא היה אף גורם פיזי שאתם יכולים לחשוב עליו. הגורם מספר אחד להתפתחות כאבי גב אצל גברים היה: האם יש להם בעיות במקום העבודה או בעיות כלכליות. אצל נשים הגורם היה: האם יש בעיות במשפחה, זוגיות. ( על המשמעות של זה בכתבה נפרדת).
הפעילויות המומלצות בשלב האקוטי של הכאבים הם : תרגילי מתיחות ושחיה.
 
פריצת דיסק – אל תיתן לממצא ל"שתק" אותך! 
 
פריצת דיסק הינה ממצא שכיח וניתן להגדיר זאת כממצא "שיגרתי" בבדיקות עמוד שדרה. פריצת דיסק, לרוב, אינה קשורה לכאבי גב. פריצת דיסק הינה התוצאה, ולא הגורם, המעידים על ליקויים אנטומיים מכאניים, אך לא כגורם לכאבים. כאבי גב כמו כל פציעה או משבר, הינם התסמין ולא הבעיה. אל תתנו לכאב או לממצא לשתק אתכם. 
הכאב, כנורית אזהרה, מטרתו להעיר את תשומת לבך לכך שמשהו אינו כשורה, ושעליך לבדוק  שמערכות הגוף פועלות כסדרן, שמערך האימונים הספורטיביים מותאמים ומאוזנים, ולבחון את אורח החיים. כי מה שחשוב, זה לא מה שקורה לנו בחיים אלא כיצד אנו מגיבים ומתייחסים לזה ומה אנו למדים מזה.
 
טיפול מהפכני בכירופרקטיקה N.S.A מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה ולא רק מחולייה בודדת כפי שנעשה עד היום. הטיפול מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר.
הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה.
 
שיפור בכאבים
המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר והלחץ מהדיסק (פריצה) משתחרר. היציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: כך גם הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר.
 
ירידה במתח
המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה וכו. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית. גמישות חוט השדרה תאפשר לך גמישות בחיים.
 
מטופלים מדווחים על ירידה והקלה משמעותית ב: כאבי ראש, מיגרנה, סחרחורות, ורטיגו, טיניטוס. כמו כן הקלה בכאבי פרקים, פיברומיאלגיה (כאבי שרירים) ושיפור בתפקוד ומערכת העיכול. ירידה ברמת המתח, עצבנות ודיכאון.
ובכלליות תחושה של רוגע ושלווה.